Potkani Kocour Tosa inu Holubička Achatina reticulata Kitty

Agility

Agility pro ty, co o nich ještě neslyšely :o)

Každý jistě zná parkur pro koně, agility pro psi (a drobná zvířata - ano, i potkani běhají agility :o) ale zná málokdo. Prakticky jde o stejný princip - trať plná překážek a pejsek se jí za pomoci psovoda snaží co nejlépe a v nejrychlejším čase překonat. A proč to? Agility je bezvadná průprava pro rostoucí pejsky: vyblbnou se v kolektivu psů (pejsci vždy běhají na volno), naučí se lépe poslouchat i v rušivém prostředí, socializují se a již se neleknou lávky, mostu či nějaké překážky v cestě na procházce. Vy se naučíte lépe svého pejska ovládat a rozmnět mu, proběhnete se a aktivně se svým psem strávíte čas. A hlavně - pro psa i Vás je to bezvadná sranda - cvičí se vždy totiž pouze pozitivní motivací a pamlsky!

A co Vás v takovém agilitním parkuru čeká? (kompletní pravidla a popis překážek nadjete zde).

Skokové překážky - skočky s nastavitelnou výškou laťky tak, aby ji zvládl překonat jakkoli velký (malý) pejsek.

Dálka - s nastavitelnou šířkou dle velikosti vašeho pejska

Zeď - neprůhledná překážka

Tunely - různé délky, je třeba je proběhnout správným směrem :)

Slalom - asi nejtěžší překážka agilit, pejsek musí začít obíhat první laťku po jeho levém boku a žádnou tyčku nevynechat

Kruh - překážka zavěšená v obdélníkovém nosiči. Naši pejskové s oblibou proskakují v levo od kruhu, v pravo od kruhu, nad kruhem, dokonce i pod kruhem :o) a to mnohem raději než skrz kruh (což je samozřejmě jediná správná varianta..)

 

Zónové překážky - název mají od takzvané zóny, což je barevně odlišená začáteční a koncová část překážky, které se pejsek musí dotknout alespoň jednou tlapkou. Abychom to pojistili a pejsi nám je ve velkém nadšení nezačali přeskakovat, učíme je na zóně na povel zastavit. A jaké máme tedy zónové překážky?

Áčko - tak jak ho známe ze cvičáků, ale je méně zkosené a pejsek musí dodržet zóny a neseskakovat

Kladina - středně vysoká lávka

Houpačka - pes se ji naučí sám překlopit :o)

Stručně pravidla (na závodech): Pejsek běhá ve své velikostní kategorii a třídě (od začátečníků až po mistry).Pejska připravíte na start (bez vodítka a obojků), sami si dojdete na strategickou pozici a co nejrychleji s co nejméně chybami trasu proběhnete. Trasu je nutné běžet podle předem zadaného pořadí, pokud nějakou překážku vynecháte, nebo ji pes překoná zpět, jste diskvalifikováni. Při běhu se psa nesmíte dotýkat, ani ho nijak do překážek tlačit, za to jsou tresné body (časový postih). Postih získáte i pokud pes shodí překážku či přeskočí zónu. Pořadí se určí podle času a trestných bodů.

Závěrem: Agility může běhat pejsek jakékoli velikosti (my jsem toho příkladem, snížené překážky běhá i naše tosa-inu) i věku, vhodné je začít v cca půl roce s jednoduchými cviky a nízkými překážkami, v roce a půl již můžete na závody :o) Jinak my cvičíme v Křimiccíh.

Potřebujete-li pohlídat, krmit či venčit Vaše mazlíčky, naučit je něčemu novému formou hry, vlastní webové stránky, prakticky jakýkoli databázový systém, kvalitní reklamu nebo prodat nemovitost, obraťte se na nás - děláme za pakatel. 724 676 844
Mapa stránek

Plzeňský fotograf