Potkani Kocour Tosa inu Holubička Achatina reticulata Kitty

Tosa Inu

Pár slov o rase Tosa-Inu, především pak naše osobní zkušenosti.

Historie a zařazení plemene: Tosa-Inu (nebo také japonská tosa) je starobylé japonské plemeno a vzhledem k jeho historii bývá řazeno k psům válečným i bojovým. Tosa inu se používala při psích zápasech - ne však takových, jaké známe tady v Evropě, ale k gentlemanskému sportu podobnému sumo. Soutěžili proti sobě dva psi (nikdy feny), kteří se přetlačovali a snažili se jeden druhého povalit. To vše jen za pomoci váhy, tlap a otevřené tlamy, ovšem bez jakýchkoli známek agresivity. Pes, který zavrčel, nebo nedej bože soupeře zranil, byl diskvalifikován.

Tosa si tento způsob "boje" nese až dodnes, často při hrách používá tlapky a své kamarády "válí" po zemi :o) Vzhledem k přísné selekci nebývají psi agresivní ke psům, u psů-samců se při nedůsledné výchově může objevovat dominance vůči větším psům.


Strandard plemene najdete na oficiálních stránkách moloss klubu. Tosa je nádrherný vznešený pes, minimální kohoutková výška psa je 60cm, feny 55cm, ale Evropští psi se pohybují vysoko nad touto hranicí (naše fena má v kohoutku 72cm). Vyřazující vadou je výrazný předkus a povahové vady jako bojácnost či agresivita.

Povaha: Tosy mají pravou povahu obra - jsou klidné a důstojné. Při nedůsledné výchově mají psi velké sklony k dominanci. Cizích lidí si tosa nevšímá, ve štěněcích letech je nutná dobrá socializace, tosa je velmi citlivá na "podivné chování" lidí a je nutné ji navyknout na lidi s hůlkou, děti s batohem nebo třeba člověka na vozíčku. Toto plemeno má výrazné obranářské tendence a nedoporučuje! se tento instinkt nijak posilovat.


Výchova: Tosičku je třeba vychovávat, nikoli cvičit. Denní dril není nic pro ní, je inteligentí a časté opakování není nutné, naopak, pes se začne nudit a začne cvik kazit. Vychovu však pro jejich přirozenou dominanci (plynoucí z jejich velikosti) rozhodně nelze podcenit a plemeno (obvzláště pes) není vhodné pro nezkušeného majitele. Tosa se učí ráda, je vhodné již po přivyknutí štěně vodit na volno a za každé úspěšné přivolání odměňovat. Přes odměny a klikr se dá naučit všemu nač si vzpomenete, je však nutné brát v úvahu její hmotnost a necvičit cviky náročné na klouby. Pozor také na torzi žaludku, tosa má obrovský hrudník a torze je u ní častá, je zbytečným rizikem cvičit s ní válení sudů apod.

Výchova by vždy měla být citlivá, cvičit psa smí jen ten, ke komu má pes kladný vztah. Výchova jako taková musí být láskyplná, s násilím se u tohoto plemene nikam nedostanete, naopak ztratíte důvěru psa. Tosy jsou velmi citlivé na tón hlasu, pro případ neposlušnosti stačí pokárání zvýšeným hlasem, více však docílíte odměňováním pozitivního chování (s výchovou rádi pomůžeme - odkaz kontakt).


Pohyb a prostor: Vzhledem k velké závislosti plemene na rodině by tosa-inu neměla být chována odděleně od rodiny. Nejvhodnější je, když může být uvnitř v domě u krbu a kdykoli jít obhlédnout co nového na zahradě. V bytě se dá chovat bez problémů, je to gaučák, nejspokojenější pánovi u nohou. V porovnání s plemeny podobného vzrůstu potřebuje mnohem méně prostoru, je však nutné zajistit jí dostatek pohybu. Nejvíce jim svědčí pohyb po trávníku, čím více, tím lépe - obezita a nedostatek

osvalení může být u těchto "línějších" psů hřebíčkem do rakve. Tosa je těžký pes (55 - 80 kg) a je tedy nutné aby tělo nesli svaly a ne klouby! Je nutné zajistit kvalitní výživu (doporučujeme superprémiové nekomerční krmivo Arden Grange (Cassince jsme v pubertě zatopili důvěrou v Royal Canin, rozhodně nedoporučuji). V dospívání se vyplatí i investice do kloubní výživy (lépe bez přídavku vápníku, pokud víte, že ho dáváte dostatečně). 

 

 A poslední rada k výchově - pomoci by mohlo mé oblíbené "sedmero k výchově molosa" (Tajemství Sakury)

1) Vůdce smečky rozhoduje o tom, kdy si hrajeme a kdy ne.
2) Vůdce smečky obědvá první.
3) Vůdce smečky vchází do domu první. Tedy i na gauč.
4) Vůdce smečky občas nemá náladu na neustálé rozmazlování a dá to najevo.
5) Vůdce smečky má právo vzít si kdykoliv cokoliv. I tu nejoblíbenější kost.
6) Vůdce smečky se ostatním nevyhýbá a nikoho nepřekračuje.
7) Co vůdce smečky jednou zakáže (ale i dovolí), to platí napořád.

Potřebujete-li pohlídat, krmit či venčit Vaše mazlíčky, naučit je něčemu novému formou hry, vlastní webové stránky, prakticky jakýkoli databázový systém, kvalitní reklamu nebo prodat nemovitost, obraťte se na nás - děláme za pakatel. 724 676 844
Mapa stránek

Plzeňský fotograf